Dovolená na Rhodosu

10. 08. 2014

Tak jsem si zase jednou vyrazil na dovolenou k moři. Částečně i ze zdravotních důvodů. A protože výběr v last-minute zájezdech (záletech?) nebývá velký, skončil jsem na Rhodosu.

Tedy, zajímavé věci se děly už před dovolenou. Nějakou tu chvíli jsme vybírali a když jsme se stavili v pobočce, že ji tedy koupíme, zjistili jsme, že v daném termínu už je jen jedna letenka a druhý by musel doplavat. Tak jsme to posunuli, já doběhl k bankomatu a donesl balíček peněz ‒ protože za platbu kartou si cestovka účtuje nemalá procenta.

Druhá zábavná věc byl start letadla před pátou ráno. Takže jsme nešli spát a jeli jsme okružní jízdu Prahou nočními autobusy. Z nichž jeden neznal cestu a volal na základnu, aby mu poradili. Letadlo samotné ale potěšilo, už jsou moderní a je povoleno používat elektronické přistroje na palubě. Bohužel, GPS se stejně nechytá, pokud letadlo točí motory. Asi to nějak ruší. Ale cestou tam to bylo celkem jedno, usnul jsem ještě před startem.

Hotel byl docela fajn (a neměl přebytek hvězdiček, takže jsem si nepřipadal jako šašek mezi císařovnami). Moře taky ušlo, s drobnou nevýhodou písečné pláže bez jakýchkoliv mořských breberek, které by se daly pořádně sledovat. Zkoušel jsem se potápět a našel jen pár obyčejných rybiček, žádné chobotnice, či ježky.

Přesto to ale mělo jisté nevýhody. Hlavní asi bylo hrozné vedro. Spali jsme nepřikrytí a neoblečení a stejně jsme se potili celou dobu kromě chvil v moři. Druhou byl reflektor namířený na náš pokoj. A třetí byla letadla, která nad námi startovala, protože jsme byli blízko letiště. Fotila se hezky, ale trochu hlučela.

Na jídlo stížnosti nejsou ‒ all inclusive fungovalo, byl výběr z několika druhů řeckých čevabčiči, melounů a podobně. Jediné, co mi trochu chybělo, byl gyros a něco chapadlatého. Večer rozdávali i věci jako koktejly a pivo (pravděpodobně ne místní), které jsem používal jako tekutý repelent (pít, ne nanášet! ‒ narozdíl od toho triku s jogurtem a olivovým olejem, který prý funguje na spáleniny), neboť komáři nemají rádi B vitamín. Lucka to nepila a málem ji celou snědli, přestože jsme měli smrdítko do zásuvky.

Největší zajímavost je ale tamní hromadná doprava. Řekové jsou pohodáři a něco jako jízdní řády moc neuznávají. Kromě toho, když se projdete podél silnice a prohlídnete si jízdní řady vyvěšené na zastávkách (kteréžto jsou tam jen v jednom směru), zjistíte, že časy zmíněné na nich jsou po celé trase stejné. Ono je to tak, že to udává, kdy autobus vyjíždí ze startu (nebo, kdy má vyjíždět, ne vždy se to povede, když se např. řidič zakecá, tak se prostě nejede). Až dojede na zastávku, tak dojede. Platí se jednotný vstup do autobusu a až chcete vystoupit, tak si zmáčknete tlačítko a autobus prostě někde u cesty zastaví. Nastupovat také nemusíte na zastávce, můžete si mávnout kdekoliv, jen vám nikdo neslíbí, že mimo zastávku bude řidič koukat. No co, za hodinu jede další.

Takže jsme použili autobus k jízdě do hlavního města (které se jmenuje Rhodos, stejně jako ostrov), prošli si ho trochu, prohlédli přístav, dva sloupy, které jsou jedním z divů světa, podívali se na slívání dvou barev moře a hrozně se upekli.

Druhý výlet byl do údolí motýlů, kde se vyskytuje těch motýlů opravdu hodně. Tam pěšky, takže jsme si prohlédli tamní přírodu, zpátky částečně opět autobusem. Přímo v údolí se nám líbilo, jednak tam nebylo takové vedro, protože to bylo pod stromy a u potůčku, jednak tam byla nádherná příroda. Všem návštěvníkům ostrova vřele doporučuji. Jediné, bylo tam poněkud hodně lidí. A někteří ‒ přes zákazy téměř všeho, včetně hlasitého mluvení ‒ na ty motýly sahali. Kupodivu, ani ne tolik děti, jako postarší obtloustlé ženské.

Ale týden na mě asi byl trochu moc. (Skoro) každý den jen chodit jen k vodě, uplavat si kilometřík (i když, ten jsem trochu flákal), případně si hrát s vlnami (což se líbilo mě, ale ne Lucce), tak úplně nenaplňuje. Chtělo by to nějakou dovolenou, co není na jednom místě. Třeba si ten ostrov obejít po obvodu pěšky. Ale to určitě ne v srpnu.

Každopádně, fotky jsou z dovolené docela hezké a velmi četné.