Dovolená ve Stubai

28. 08. 2015

I od kupování bytu a jeho zútulňování je třeba si občas odpočinout. Letos, na rozdíl od předchozích let, vyhrála dovolená na horách (no, možná ještě nějaká další letos bude, dovolené v práci zbývá docela dost).

Někdy z jara jsem objevil inzerát na zájezd do jeskyní kamsi na východ. Nabízela to cestovka s názvem „Rocky club“. Po bližším zkoumání se ukázalo, že to tak úplně není cestovka, a tedy nemá ani pojištění proti úpadku. A že vedoucí zájezdu se obvykle rád napije. A že mu tak úplně nezáleží na bezpečí klientů. Naštěstí ta fóra obsahovala i doporučení na jinou cestovku, V-Tour.

Tato cestovka nabízí kdejaký druh zájezdu, převážně v Alpách. Protože jsem chtěl na dovolenou s Luckou, vyřadil jsem všechny výlety na ledovec, výstupy na vrcholy, via ferraty a podobné. Naštěstí zbyla ještě kategorie turistika a nakonec vyhrál zájezd „Pohodová turistika na Stubai“. Jak se ukázalo, slovo pohodová dostalo maličko jiný význam, ale k tomu níže.

Zájezdy se pořádají v malém počtu. Společně s námi jela i výprava na ferraty a dohromady nás bylo něco jako 15, i se dvěma průvodci. Prý je to zhruba tak to největší, co s touto cestovkou jezdí. Díky tomu si také může dovolit pořádat i zájezdy na přání ‒ skupince od 4 lidí vyhlásí libovolný ze zájezdů v nabídce v kterémkoliv termínu, případně udělá i celý zájezd na míru.

Z Prahy nás bral jeden z průvodců autem. To je rozhodně pohodlnější způsob, než autobusem nebo letadlem. S několika zastávkami a výměnnou vozidel jsme se dostali do Stubaiského údolí, kde jsme ještě ten večer vyrazili prohlédnout si vodopád. I přes nepříliš hezké počasí (něco mezi mlhou a mrholením) jsme zjistili, že příroda je zde opravdu nádherná.

Tamní Alpy jsou prostředím protikladů a spících obrů. Na jednu stranu je ta oblast technicky vyspělá, lanovky vedou na kdejaký kopec, v údolí lze najít kdejaký výmysl moderní civilizace. Na druhou stranu je většina přírody zcela netknutá, nebo jen protkaná cestičkami pro pěší. Na jednu stranu je zde naprostý klid a mír, na druhou hory dávají jasně najevo, že umí být i drsné. Mezi klidně pasoucími se stády ovcí, koz a krav jsou vidět koryta divokých potoků či kamenotoků. V údolí je, když ne na tričko, tak alespoň na košili, na vrcholcích jen pár km daleko jste rádi za zimní rukavice. Jeden den není vidět ani 10m daleko, druhý můžete koukat až do Itálie.

Odbočka k těm kravám a jinému dobytku. Všechny kopce jsou propletené ohradami, plůtky a zábranami proti nim. Na cestách jsou dvířka, kterýma mohou lidé, ale kravám se mají zavírat. Ale nejde moc poznat, jestli se nacházíte uvnitř ohrady nebo venku, protože dobytek obvykle najdete ze všech stran té ohrady. A většina elektrických ohradníků je bez proudu, takže občas potkáte ovci, která v puse tu bílou stužku ohradníku žmoulá v puse a pokouší se ho sníst.

První celý den pobytu jsme byli navštívit vrcholek Elferspitze. Celou cestu nás doprovázela mlha, při které se skály tajemně vynořovaly z mlhy. Na samotný vrcholek bylo potřeba vylézt po něčem podobném žebříčku a Lucce se nahoru nechtělo. Nebýt té mlhy, výhled mohl být slušný.

Další den byla procházka kolem jakéhosi kopce, jehož jméno jsem zapomněl. Mělo jít o jakousi panoramatickou cestu a panorama to opravdu bylo, neboť mlha už se držela jen v údolí pod námi. Byli však lidé, kterým úzké chodníčky a výhledy do údolí činily jisté drobné potíže. Taktéž, byl nám doporučen jakýsi alpský knedlík (gremmknedl). Bohužel, tento den jsem jej nepotkali, až příští.

Třetí den byl plánován výlet k ledovci. Tedy, napřed výstup na blízký vrcholek dumpkoppf. Tam ale nastala zrada. Převýšení na ten den bylo plánované na 900m, což třetí den po sobě je už docela dost. Avšak, jedna ze systému lanovek ten den nejela (a pravděpodobně po delší dobu, na laně neměla kabinky). A převýšení najednou mělo být 1200m. Já s Luckou a jakýmsi Láďou, 75letým pánem, který se zájezdu také účastnil, jsme tedy vynechali vrcholek a obešli si jen část lanovky, která nejela, a od ní vyrazili bez kopce k horní stanici té, co jela.

Ledovec je teď v létě takový trochu chudinka, ubývá ho a mají ho přikrytý dekou, aby mu nebylo vedro. Asi to moc nepomáhá. A jsou na něho docela veliké výpravy. Nad ním byla vyhlídka ‒ s opravdu impozantním rozhledem. A dalo se jít i do chodeb vyvrtaných přímo v ledovci, což je sice zajímavé, ale asi jsem čekal trochu víc.

Poslední den jsme si už jen vyšli kousek k nějakému klášteru a poté sjeli pod lanovkou bobovou dráhu. Sjezd to byl celkem vzrušující, ale kazily mi to trochu dvě věci. Jednak, jel jsem to s batohem a ten se nešťastně opíral o zadní opěrku, takže mi nedržel pořádně na zádech a musel jsem trefovat rychlost tak, aby se nepřevažoval ani jedním směrem. A také, před naší výpravou byl jakýsi brzdič (ty boby mají brzdu, takže si člověk může řídit rychlost), proto jsme museli na dráze čekat frontu.

Cesta domů byla sice s malým blouděním, ale jinak v pohodě.

Co se týče té pohodovosti, zřejmě to hodnotili průvodci, kteří jsou zvyklí chodit s 20kg batohy na zádech a převýšením 2km denně délky 20km. V porovnání s tím to opravdu pohodové bylo. A je pravdou, že největší kus kopce jsme vždy vyjeli lanovkou. Ale i tak, my nezvyklí jsme měli už trochu unavené nohy. Příští zájezd do hor by asi ještě neměl mít vyšší obtížnost, než tuto 2-3. Ale někdy bych chtěl do hor opět. Případně i na ty via ferraty, některé části hor jsou dostupné jen pomocí nich a vyprávění druhé části výpravy také lákalo.

Němčiny znalým čtenářům se omlouvám, pravděpodobně jsem v názvech nasekal hromadu chyb. Ale je to tím, že ten jazyk má pochybný pravopis.

Pokud by se někomu chtělo přidat a utvořit onu skupinku 4, tak se nebráním :-). A jako reklamu, zde je výběr několika fotek z těch asi 900, co jsem za dovolenou nafotil.

Re: Dovolená ve Stubai Karryanna (29. 8. 2015 - 8:26) Sbalit(2)
Ha, konečně mě něco donutilo si na Rocky club vzpomenout u Internetu.
Zatím jsem si vždycky jen říkala, že se musím podívat, kdo si to na
zastávky vylepuje plakátky s „není určeno k vylepování“. No, a nejspíš
jsou zhruba to, co bych čekala.

Ovšem dovolená zní pěkně :) A mně tedy skutečně pohodově O:) Ale možná
bych neměla tak házet ramena, když jsme na treku nastoupávali víc než
kilometr, měla jsem chvílemi co dělat.

K domlouvání se nepřidám, letos jsem s cestovkou byla, takže bych to na
pár příštích let viděla raději zas na vlastní pěst. Ale jestli pojedete
zas, můžu vám pak aspoň popřát hezkou dovolenou :D

Re: Dovolená ve Stubai Michal 'vorner' Vaner (30. 8. 2015 - 20:32) Sbalit(1)
Tak pokud by to byla soukromá dovolená, tak to je s cestovkou tak napůl. Když máš skupinku, jdeš si kam chceš (resp. kam chce skupinka kamarádů). Když máš skupinku s cestovkou, tak si jdeš, kam chceš, jen s sebou táhneš průvodce a ten ti může říct, že to tudy nepůjde a budeš se vracet. Ale pokud budeš pořádat něco na vlastní pěst, tak se můžeš ozvat, já na cestovce tak úplně netrvám O:-) ‒ jen při kupování bytu na vlastní pěst jsem zrovna chtěl mít něco bez starostí.