Folia

Folia je utilitka umožňující vzít virtuální fixu a kreslit s ní po obrazovce. Na rozdíl od reálné fixy je však možné tyto malůvky smazat, uložit, načíst a podobně.

Instalace

Linux, Unix a podobní

Aktuálně existuje .deb balíček(Zastaralá verze) (Poskytl Gigo). Pokud se někdo cítí na vytvoření dalších, klidně je zde vystavím. Pokud se ti nehodí tento, budeš muset instalovat ze zdrojových kódů, viz níže.

Pro instalaci i běh jsou nutné knihovny qt4 (Pozor! Většinou je na počítači nainstalované jen Qt3, které samozřejmě nestačí). Při instalaci bude zapotřebí i něco málo vývojových nástrojů, jako je make či gcc.

Zdrojové kódy je třeba stáhnout a rozbalit.

bunzip folia_0.2.tar.bz2
tar x folia.tar
cd folia

Poté provedeme vlastní kompilaci.

qmake
make

V tuto chvíli by se měl v aktuálním adresáři vyskytovat soubor folia. Je možné jej nakopírovat kamkoliv, kde se nacházejí spustitelné soubory (např. /usr/bin/) a spouštět jako každý jiný program.

Windows

Přestože jsem měl nutkání nechat uživatele Windows také kompilovat, vzhledem k tomu, o kolik je to na Windows těžší, nachází se zde již přeložená verze i s knihovnami(Zastaralá verze). Zdrojové soubory jsou shodné linuxovou verzí.

Stačí rozbalit a spustit.

Pokud někdo cítí potřebu podstoupit hrůzu kompilace na Windows, nechť si stáhne výše zmíněné zdrojové kódy a užije si dle libosti.

Ostatní systémy

Uživatelé ostatních systémů mohou zkusit, jestli jim tento program bude také fungovat. V takovém případě nechť si zjistí, jak zkompilovat program s Qt4 knihovnami na jejich systému a provedou to s tímto kódem.

Ovládání

Program obsahuje dva módy, editační a zobrazovací. V editačním módu se dá kreslit na obrazovku (případně mazat), v zobrazovacím zase lze ovládat ostatní aplikace a nakreslené hieroglyfy jen prostě prudí na obrazovce.

Vlastnosti společné pro oba módy

V levém horním rohu je malé kolečko (ze začátku červené). Při kliknutí na toto kolečko se objeví dialog sloužící k výběru aktuální barvy. Kolečko převezme na sebe tuto barvu.

Nahoře se vyskytuje černá čára (nebo lišta, nazvi si jak chceš). Při levém kliknutí na ni se přehodí mód. Pravé kliknutí vyvolá menu, z něhož lze program ukončit, vyčistit nákres či ho uložit a načíst. Prostřední tlačítko ukončí program.

Editační mód

Při editačním módu lze levým tlačítkem čmárat aktuální barvou (viz puntík). Pravé tlačítko funguje jako guma. Prostředním tlačítkem kamkoliv se přepne do zobrazovacího módu.

Od verze 0.2 funguje také vkládání textu. Stačí podržet Shift a klepnout na místo, kam má text přijít.

Zobrazovací mód

V tomto módu toho moc k ovládání není. Jedině že klik prostředním tlačítkem na libovolnou malůvku přepne program do editačního módu.

Několik tipů