Je pozdě v noci. V počítačové laborce běží desítky počítačů a na nich spořiče obrazovky. Něco však není, tak jako obvykle. Ten vlak přejel z jednoho monitoru na druhý. A z něj dál. Ty počítače se spikly. Musejí být domluvené!
Tak takto to může vypadat po nasazení Mašinek. Mašinky jsou síťový spořič obrazovky. Umožňují na serveru nastavit, co se má zobrazovat a klienti (jednotlivé počítače) se připojí. Pokud se někde vyskytuje mnoho počítačů (v aktuální době s nějakým Unixem, pro Windows ještě klient nikdo nenapsal), může to trochu oživit nudu běžného dne.
Samozřejmě se to skládá z více částí. Zde je zhruba popsáno, co jak funguje a k čemu je to dobré. Pro úplnější přehled je možno stáhnout dokumentaci (anglicky). Obsahuje dvě části - 'userdox', která je pro uživatele, a 'dox', která popisuje, jak je to napsané uvnitř pro případ, že by to chtěl někdo upravovat nebo opravovat. Dokumentace předpokládá, že všechny části jsou uloženy do jednoho adresáře. Pokud tomu tak není, je třeba to mít na paměti a případně postupy mírně upravit.
To je ten kus, který zařizuje ono domlouvání. Běží jen na jednom počítači, stará se o zasílání informací a obrázků klientům a podobně. Je napsaný v pythonu a stáhnout se dá zde.
Server ale sám o sobě nezná vlastní logiku věci. To je proto, aby stejný server (a klienty) šel použít i pro něco jiného než jezdění od výhybky k výhybce.
Plugin, nebo také source (zdroj), je ona věc, která ví, co se má kam posunout a co objevit nebo zmizet. Ten obstarává onu logiku. Je zvlášť aby šel snadno vyměnit.
Plugin, se kterým to bylo napsané, je plugin mašinkový. Umožňuje jezdit s mašinkami z jednoho monitoru na druhý, zastavovat a tak podomně. (Při nahrazení jinými obrázky by mohly jezdit třeba autobusy, to na principu v zásadě nic nemění)
Stáhnout ho je možné samozřejmě zde Avšak, zatím to obsahuje jen velmi mizerné a nehezké obrázky, takže kdo to chce použít, bude si muset asi nakreslit svoje (zatím tam jezdí jenom flaška mléka).
Existuje schéma zvané KAM. Bylo navržené pro Katedru Aplikované Matematky.
Mravenci běhající po šachovnici. Tedy, až někdo nakreslí šachovnici a nakreslí mravence, zatím to vypadá trochu… dadaisticky. Jako náhled ale lze použít aktuální verzi.
To je ta viditelná část. Běží každém počítači.
Zatím existuje trochu ušmudlaná verze pro Unixové systémy a XScreenSaver, k dispozici zde. Je to patch no XScreenSaver, takže je třeba napřed stáhnout a rozbalit ten, na něj zmíněný patch aplikovat a toto celé nakonec nainstalovat.
Výpomoc, například s nakreslením obrázků, napsáním jízdních řádů, vytvořením jiného pluginu, či naprogamováním klientu pro Winhows (☠), je vítaná. Vhodné je napřed mě kontaktovat a domluvit se, rád to tu ale vystavím, ať je to pohromadě.
Předchozí verze byly neveřejné a vývojové (jinými slovy stejně nefungovaly). Taktéž jim chyběly licence a podobné drobnosti (já vím, že je to každému jedno, ale tak pro pořádek). Takže nejnižší zde dostupná verze je 0.3.