Historie jedné instalace Windows

Úvodní slovo

Na začátek bych rád řekl, že to nakonec nedopadlo tak špatně, jak se mohlo ze začátku zdát. Nejen že nedošlo k žádným škodám na životech, ale ani na majetku. Počítač nechytil a dokonce se povedlo onen kus softwaru nainstalovat. Pokud je některý čtenář slabší nátura, nechť tedy neomdlívá předčasně, bude mít dost možností až si nainstaluje Windows své.

Jak to celé začalo

Možná vás zajímá, proč člověk jako já, vůbec chtěl nainstalovat MS Windows. Inu, to je jednoduché. Jednak, licenci vlastním (ten notebook nešel koupit bez ní, je to sice vázaný prodej, ale co s tím, že ano) a aby mi jen tak bez užitku ležela na stole, to je škoda. Navíc, když člověk bojuje proti nepříteli, je nejlepší ho dobře znát. Proto jsem se vypravil do hlubin temnot a začal jsem se připravovat na nebezpečnou akci.

Napřed jsem musel udělat drobet místa pro ten systém. To nebyl žádný větší problém, z jednoho předchozího pokusu mi zbyl asi 7GB velký swapový oddíl. Vzhledem k tomu, že mám v počítači 2GB ram, nebylo ho třeba. Rozhodl jsem se tedy použít ten.

Tvorba diskového oddílu

Musím říct, ty Microsoft Windows XP mě překvapily. To jejich instalační CD mě nenabídlo žádné možnosti pro vypořádání se s neobvyklým hardwarem. Prostě to najelo. První na co se mě zeptalo, jestli souhlasím s tím, že mi můžou smazat libovolná data a tak podobně. Nezbylo mi než souhlasit. Až doposud ten instalátor fungoval relativně bezproblémově.

Poté se objevila ona obrazovka na které se vybírá diskový oddíl. Svítily na mě 4 oddíly, všechny označené jako neznámé. Co mě zarazilo, že i když jsou neznámé, tak mi vehementně tvrdil, že jsou celé jen volné místo.

Vybral jsem tedy ten swapový oddíl a zmáčkl enter. Bylo mi oznámeno, že do tohoto oddílu nelze instalovat, že není známého typu. Řekl jsem si, dobře, když ho neumíš smazat ty, smažu ho já a zmáčkl jsem 'D' podle nápovědy. Dostal jsem se do stavu, kdy na mě svítily tři oddíly a jedno místo bez oddílů. Zkusil jsem opět vybrat toto místo. Opět bez úspěchu. Bylo mi řečeno že musím vytvořit oddíl. Proto jsem dal 'C' a objevila se nová, hezká hláška, že nelze vytvořit oddíl, protože disk už obsahuje maximální počet oddílů. Což je samozřejmě nesmysl, protože jsem právě jeden smazal.

Nabootoval jsem zpět svůj linux a pohrabal se v fdisku. Vytvořil jsem oddíl typu NTFS (samozřejmě, tady to šlo a bez problémů). Znovu jsem se proentroval všemi EULAmi a podobným a vybral daný oddíl pro nainstalování. Přestože byl detekován jako NTFS oddíl (ano, i tímto instalátorem), bylo mi řečeno, že do něj instalovat nemohu.

Další pokus byl proveden s kompletním smazáním tohoto oddílu z linux, samozřejmě neúspěšně. Když jsem se pokusil ušetřit jeden primární oddíl tím, že jsem přemístil dva linuxové oddíly do jednoho rozšířeného, přestala jedna z nich fungovat, proto jsem se vrátil k původnímu stavu.

Nakonec jsem to vyřešil způsobem, na který by si začínající uživatel určitě troufnout nemohl. V linuxovém fdisku jsem si opsal sektory začátků a konců a z oněch 2 linuxových oddílů jsem dočasně udělal jeden (již při běhu z CD, samozřejmě). Poté už konečně jeden NTFS oddíl vytvořit šel a začala instalace. Po několika restartech a asi hodině zahánění dotěrného animovaného otazníku na mě svítila zelená louka plná květin. Okamžitě jsem restartoval do Linuxu a navrátil své oddíly do původního stavu. Ano, z Linuxu opět šlo mít všechny 4 oddíly, z nichž jeden je NTFS.

Ovladače

Pokud si myslíte, že tímto skončili obtíže, pak nikoliv. Přestože to CD bylo dodané přímo k počítači a počítač má na sobě nálepku Designed for Windows XP, tak nefungoval jak měl. Sice detekoval věci jako Bluetooth, Infraport a FireWire, ke kterým nemám žádné zařízení, ale s WiFi kartou, zvukovou kartou, video kartou a ethernetovou síťovkou už problém byl. Svítily na mě krásné žluté otazníky v správci hardwaru. A co teď. Na žádném CD nebyly (od dodavatele byla CD dvě). Co by dělal člověk, který nemá jiný počítač a instaluje jen tento systém? Jak by se dostal na internet aby získal ovladače?

Naštěstí máme v rodině ještě jeden identický notebook, který nese tyto Windows předinstalované. Z nich se mi povedlo vyhrabat a přenést ovladač na WiFi kartu. Okamžitě po připojení k domácí síti počítač začal stahovat aktualizace systému.

Také na mě vyskočila hláška nalezen nový hardware (poté co se stáhly ony aktualizace). Ukázalo se, že je to jen lepší ovladač na touchpad. Vyžádal jsem si Přidat nový hardware a byla mi k velké radosti detekovaná grafická karta. Okénka již neblikala při přetahování.

Ovladač zvukové karty jsem si musel najít podle typu v nabídkovém formuláři prodejce u výrobce karty. Instalaci jsem spustil a dokončil bez problémů (až na ty dva restary, v pořadí už asi 18.). S instalací ethernetové karty byl největší problém. Nebyl k dostání u výrobce, ale u prodejce. Ale nešel spustit, byl to jen nějaký podivný textový soubor a binární balíček vedle. Byl jsem nucen projít mnoha průvodci začínaje Přidáním nového hardwaru, přes ruční výběr že zařízení Ethernetový adaptér je opravdu síťová karta a dát nainstalovat z diskety (Uff, ten počítač ani takovou věc nemá, proč z diskety? To je ještě z dob počítačových dálnopisů, ne?) a vybrat ty soubory.

Jak to nakonec dopadlo

Pravda je, po dni námahy se mi počítač podařilo nainstalovat. Na druhou stranu, práce to dalo asi stejně jako instalace absolutně nepodporovaného Linuxu. A co se týče jednoduchosti instalace, pak Linux jasně vede. Při instalace Gentoo Linuxu stačí následovat příručku a používat mozek. Pro instalaci systému Okna XP je třeba i notná dávka fantazie, znalost formátu oddílů disků, nervy jako špagáty a hlavně se nevzdávat když tam na něco není tlačítko, přece stačí stáhnout 30 programů, které se nainstalují a tlačítko se objeví na nejvíce nenalezitelném místě. Opravdu není nic horšího, než systém, který nefunguje a tváří se tak jednoduše a zakrývá to co se v něm děje, že se to nedá zprovoznit.

Často mi je podstrkováno, že linux není pro začínající uživatele. Jak tak koukám, u Windows XP to není o nic lepší. Tak to už zbývá vyzkoušet jen MacOS, ale u toho jsem slyšel že všechno funguje bez problémů po rozbalení a zapojení základních kabelů. Inu, kdo ví.