Nový blog

09. 06. 2013

Dokopal jsem se ke zprovoznění blogu. Čas od času něco napíšu a vystavím to na stránky. Ale něco tomu chybělo. Jednak se to nedalo komentovat, jednak to nemělo žádné RSS/Atom. Tenhle počin to napravuje.

Je to mírně poupravený Anvil (jehož autorce tímto děkuji). Všechny klasické blogovací udělátory jsou jednak psané v PHP, kterému nevěřím natolik, abych ho vystavil veřejně na web, a jednak neskutečně těžkotonážní dinosauři. Navíc, tahle věc se dá pohodlně ovládat nejen přes web, ale také emailem.

Lze očekávat, že to ještě dozná nějakých změn v brzké době. Jako například menu nalevo, či lepší zabezpečení přihlášení (aktuálně je přihlašovací URL časově neomezené a konstantní).

Jak se přihlásit

Pokud jste tu poprvé, zadejte svou e-mailovou adresu a kolonku heslo nechte prázdnou. Přijde vám e-mail s odkazem, kliknutím na něj se přihlásíte.

Opětovné přihlášení můžete provést buď stejným způsobem, nebo si nastavit heslo a následně se přihlašovat e-mailovou adresou a heslem.

Jak vše ovládat e-mailem

Mimo webového formuláře mají přihlášení uživatelé možnost přidávat komentáře e-mailem. Pokud chcete komentovat nějaký článek nebo odpovědět na komentář, nechte si jej zaslat e-mailem kliknutím na odkaz „Zaslat článek“ nebo „Zaslat komentář“ a odpovězte na něj stejným způsobem, jako byste odpovídali do e-mailové konference. Odpověď se vzápětí objeví pod článkem.

V sekci nastavení si můžete objednat automatické zasílání všech odpovědí na své příspěvky, nebo například i zasílání všech nových článků a komentářů. Pokud máte raději svého e-mailového klienta než webový prohlížeč, nemusíte sem tedy už nikdy chodit a vše si číst pohodlně ve své schránce.

Tipy

Není tu žádné „zaslat kamarádovi“. To z toho důvodu, že není úplně v pořádku něčí cizí emailovou adresu napsat do okénka na cizím webu. Ale stačí si nechat poslat článek do vlastní schránky a poté ho „odrazit“ (v anglických jazykových mutacích „bounce“), či přeposlat.

Taktéž, nejsou tu žádné „like“ a „tweet“. Nemám chuť podporovat uzavřené sociální sítě a čas implementovat ty méně rozšířené. Proto podporuji jen tu nejrozšířenější, kterou je, zcela zřejmě, email.