Přípravy na stěhování

23. 12. 2013

Budeme se brzy stěhovat z kolejí ke známým do bytu. Ale byt se aktuálně rekonstruuje (jejich odhad „za měsíc to bude hotové“ byl poněkud optimistický). I na nás trochu rekonstruování vyšlo. Rozhodně „zábava“.

Napřed v celém bytě byl elektrikář a vyměnil vedení, protože tam bylo staré hliníkové. V rámci toho byly nataženy i ethernetové kabely. Počítá se s gigabitem a jen v našem pokoji jsem napočítal 6 zásuvek. Prý to vede i do kuchyně. Jen, vyznat se v tom klubku konců co koukají v chodbě, bude zábava.

Poté, co byly zacpané díry, přišlo na řadu malování. Ale aby to nebylo tak jednoduché, tak dvě ze čtyř zdí byly po minulých obyvatelích tmavě modré. A většina nátěrů byla na tak tlusté vrstvě, že to při namočení začalo samo odpadat. Nezbylo tedy než zdi oškrábat. Většina byla v pohodě, šlo to po namočení skoro samo. Ale jedna z těch modrých už byla asi oškrabaná dřív a dala docela zabrat. Nakonec však zvítězila hrubá síla a i ta šla za několik hodin notného tlačení na škrabku sundat. Každopádně, nápad natřít zeď na tmavě modrou rozhodně neschvaluji.

S oškrabáním vznikl ale nový problém. Ta zeď, co tak nešla, totiž nebyla, jako ty ostatní, na betonu, ale na nějakém vyrovnávacím tmelu. Asi při stavbě byl příliš šišatý panel a museli to srovnat. Ale ten tmel byl okrovo-růžový (neshodli jsme se na tom, jaká barva to vlastně je, protože já jako chlap rozeznám 16 barev jako nová instalace Windows 95, zatímco Lucka disponuje plným rozsahem true-color, včetně několika barev pojmenovaných po rybách či ovoci).

Druhý problém byl, že jak jsem byl v ráži, strop jsem odřel až úplně na beton (ne, že by to bylo tak těžké).

Vytáhli jsme tedy barvu HET klasik, kterou jsme sehnali až v třetím obchodě. Považte, je normální, že vás dva specializované obchody barvy-laky pošlou pryč s tím, že takové věci nevedou, že jedině Primalex ‒ který se vyznačuje notnou neprodyšností? Každopádně, OBI nezklamalo a mělo jak barvu, tak váleček na kterém Lucka trvala, přestože jsem jí nabízel luxusní štětku.

A samozřejmě se ukázalo, že barva na nahnile-jablkovou stěnu ani na velrybově-betonový strop nechce tak úplně chytat a že jeden nátěr rozhodně nebude stačit. A že malý kyblíček, který byl odhadnutý od oka, nebude stačit na dva. Nakonec se konaly do bytu výpravy dvě (druhá s druhým kyblíčkem o víkend později) a na stropě a příslušné tuňákové-před-upečením zdi jsou nátěry dokonce tři. Mokré to ještě prosvítalo, ale oba doufáme, že čtvrtý nebude potřeba a že to zbělá až to uschne.

Druhý velký problém, který právě řešíme, jsou postele, resp. dvojitá postel. Pokud chceme něco kvalitního, co má šanci vydržet, nebude to válenda z překližky. Ale taková postel se vybírá po částech. Matrace, pod ní je jakýsi rošt nebo latě. A pak samotná postel, kde si je třeba vybrat druh, rozměry (šířku, výšku od země, délku, výšku čela), dřevo a barvu. Je to poněkud hodně možností a celková cena se může pohybovat někde od deseti tisíc až po asi šedesát. Nejhorší je, že není zřejmé, že to dražší by bylo v něčem konkrétním lepší (pokud nutně nepotřebujete matraci, co aktivně vyhledává, zabíjí a uklízí roztoče v době kdy na ní nespíte).

Nakonec máme tedy dva kandidáty (z čehož jedno je dubová postel se vším všudy asi za 15 000). Ještě je třeba vybrat a objednat, ale to až po svátcích, protože tam teď nikdo samozřejmě není.

A samozřejmě, když už si nadiktujete odstín suků, který se vám líbí, tak vám řeknou, že postel dodají nejdříve za 6 týdnů a že vánoce se do těch 6 samozřejmě nepočítají. Naštěstí stromy nechali narůst dopředu, na to čekat nemusíme. Takže hurá pro karimatku.

Tím samozřejmě problémy nekončí. Tady je jen malý výběr:

Kdybyste měli zaručený tip na něco z toho, bude uvítán.

Re: Přípravy na stěhování miska (23. 6. 2015 - 11:13) Sbalit(1)
Stěhování není radno podcenit, takže já se stěhuju jedině se stěhovacími službami. Fajn stěhování jsem zažil s PSS(http://stehovani-pss.cz/), jinak svépomocí to byla tragédie...