Tablet ‒ nová hračka

03. 11. 2013

Nakonec jsem neodolal pokušení a pořídil jsem si tablet. Konkrétně je to Samsung Galaxy tab 2 (3110). Rád bych se podělil o několik dojmů a zkušeností.

Je to taková docela malá věcička (má to 7 palců úhlopříčku a vejde se mi do kapsy u bundy). Vzhledem k tomu, že hlavní motivace pro to pořídit ho byly mapy při turistice, je to šikovné. Také je to příjemně lehké, batoh zatíží méně než notebook a v ruce to jde držet dlouho, aniž by bolela. Ale pro jistotu jsem na něj hned pořídil i obal, display sice vypadá, že nepůjde poškrábat úplně snadno, pokoušet ho však nemusím.

S výdrží baterie je to složitější. Když leží, aniž by něco dělal, s vypnutou WiFi, tak sní asi tak 1% baterie za noc. Při chození po venku, logování trasy pomocí GPS a občasného nahlédnutí do mapy by mohl vydržet tak 2 dny. Stále zapnutý display a v něm prohlížeč ho vybije asi za 5 hodin. A puštěný film ho vycucá asi za 2.5 hodiny. Zdá se, že spoření energie v klidu už vývojáři zvládají dobře, ale při zátěži to umí stále docela žrát.

A také jsem zjistil, proč výrobce nedoporučuje nabíjet jej z počítače. Jednak, při zapnutém displayi a nějaké činnosti tablet spotřebovává více než těch 500mA, které mu je ochotné dát USB, takže se v neklidovém stavu při nabíjení z počítače spíše vybíjí. Ale hlavně, i když se v klidu nabíjí, tak je to natolik pomalé, že za 8 hodin spánku majitele se nenabije z 0 na 100%.

Další pozorování je, ta věc nemá klávesnici. V některých případech to nevadí. Prohlížet mapy a kupodivu i internet lze docela použitelně bez ní (i když u toho internetu by se občas hodila). Koukání na film je bez klávesnice úplně v pohodě. Ale pokoušet se napsat bez klávesnice (resp. s klávesnicí namalovanou na obrazovce) email či si povídat po jabberu je už docela bolestivé. Pokoušet se administrovat něco na serveru či psát nějaký blog je dost nereálné. Programování a jiné druhy práce jsou zcela mimo mísu.

Takže, pokud se někdo tváří, že počítače vymřou a nahradí je tablety, ať si zkusí napsat email. O tom, že by nahradily desktopy s klávesnicí, myší a dvěma monitory v účtárně nebo u architektů, kteří kreslí plány na dům, se nedá ani mluvit.

To bych to ale nesměl být já, abych si nezačal hrát se softwarem který tam je. Googlu, který ten android vyrábí, nevěřím ani 'o' mezi 'G' a 'l'. Zvlášť, když se dozvídám věci jako:

Tedy, hned první den jsem nahradil verzi Androidu od výrobce jeho upravenou verzí ‒ CyanogenMod. Místo Google Play tam přišel F-Droid. Jako mapová aplikace OsmAnd. Kontakty, kalendář a emaily synchronizuji se svým serverem. A vše, samozřejmě, šifrovaně, takže snad to bude mít ta NSA alespoň trochu ztížené. Terorista nejsem, proto mi vadí, když se mě snaží sledovat.

No a protože pro Android stále ještě existuje dost málo užitečných aplikací ‒ jen ty nejobvyklejší a i ty mají své mouchy, protože za sebou nemají léta vývoje (emailový klient k9 bojuje s klienty, kteří na desktopu mají desítky let ladění a vylepšování), běží mi tam i debian, v chrootu. No a v něm umím už pustit i celá KDE a nahlížet do nich pomocí AndroidVNC klienta, takže už můžu i sledovat síť wiresharkem a zkoumat zaznamenané GPX trasy pomocí QLandKarteGT.

Ale mít možnost tam nainstalovat plnohodnotný GNU Linux by možná nebylo úplně od věci. Zvlášť pokud bych našel způsob, jak pouštět pod Linuxem Androidí aplikace ‒ mít Linux a v něm jednotlivé aplikace by bylo určitě lepší, než mít poněkud omezený Android a v něm skoro virtualizovaný celý další operační systém.

A taky, jsem zvědavý, jak dlouho ta hračka vydrží. Poslední dobou je k dostání až moc „spotřební“ elektroniky.