SPAM jako indikátor zdraví služby

16. 08. 2013

Mnoho lidí už mi říkalo, že mají řešení, jak zničit SPAM (nevyžádanou poštu) na Internetu. Obvykle to vyžadovalo někoho jako centrální autoritu, která kontrolovala, kdo posílat smí, a kdo ne. Což je, samozřejmě, úplně špatné řešení.

Co totiž znamená, že bude existovat taková autorita? Totiž, že bude nějaká mocenská skupina, která bude moct ‒ a proto také bude ‒ rozhodovat, jak se jí zlíbí. Co někomu přijde jako SPAM může být pro někoho email, na který celá léta čekal. Ale co hůř, taková autorita bude nutně také dělat cenzuru. Poté přijde nějaká vláda a řekne, že tenhle člověk posílat emaily nesmí, protože je terorista a tenhle proto, že v nich vypráví protistátní vtipy a nakonec tenhle, protože nosí růžové tričko.

Co vlastně umožnilo SPAMu se tak rozšířit? Existuje i papírový SPAM ‒ letáky obchodů, které se čas od času vyskytují ve schránkách. Ale rozhodně jich je méně. Je to proto, že jsou ekonomicky méně výhodné. Odeslat email je totiž neskutečně levné a jednoduché. Proto jich lze odeslat spoustu.

Ale stejná vlastnost umožňuje i mnohé užitečné činnosti. Nejen, že lidé mohou komunikovat přes celou zeměkouli zadarmo (něco dříve zcela nemyslitelného), ale webové obchody potvrzují přes emaily objednávky, když server zjistí, že mu umírá disk, pošle o tom email. Existují automatické systémy, které se dají emailem ovládat. Existuje nepřeberné množství systémů, které pomáhají emaily třídit a zpracovávat. A to vše proto, že použití emailu je tak levné a jednoduché (a nyní není řeč o uživatelském rozhraní, ale o protokolu uvnitř ‒ souhlasím, že by uživatelským rozhraní k emailu pomohla mnohá vylepšení, stejně jako k webu a vlastně čemukoliv na počítači, ale o tom jindy). Tedy přesně ta vlastnost, která umožnila SPAMu se rozšířit. Neříkám, že by to nešlo SPAMu trochu ztížit, bez ztížení života lidem (např. ověřováním zdroje), ale úplně zastavit bez zničení emailu samotného zajisté nejde.

Podobná věc je s pavouky. Spousta lidí pavouky nemá ráda a doma je nechce. Ale pokud doma máte pavouky, můžete si být jistí, že je váš byt obyvatelný. Pavouků se dá zbavit ‒ ale buď je to dočasné (všechny je vyluxovat, jenže oni přijdou noví), nebo si tím uděláte byt neobyvatelný (různé chemické způsoby). Nemám rád SPAM, ale beru jej jako indikátor zdraví služby. SPAM se nevyskytuje jen na mrtvých službách. Proto, prosím, žádná řešení, co vymýtí z celého Internetu SPAM a žádné trvalé zničení pavouků v okolí mého obydlí.